[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

 86% 
 80%

Dabing: Tom Hanks (Woody), Tim Allen (Buzz Rakeťák), Jim Varney (Slinky), Wallace Shawn (Rex), Don Rickles (Pan Brambůrek)

Režie/scénář: Ash Brannon, John Lasseter, Lee Unkrich / John Lasseter, Andrew Stanton

Hudba: Randy Newman      Délka: 92 min

Rozpočet/Zisk: $90 / $485 mil.

Pokud byl Příběh hraček mezníkem v historii animovaného filmu, pak se jeho pokračování stalo mezníkem v historii studia Pixar.

Od vydání prvního Příběhu hraček plula pixarská loď pod vlajkou Disneyho. Byl to právě myšák Mickey, který poskytl prostředky na velkolepý animovaný projekt a chtěl na tom pochopitelně nyní profitovat. Začalo tak vznikat pokračování, při jehož tvorbě kvalita hrála jen úlohu otravného pojmu, užívaného několika nespokojenci na firemních poradách. Projevy nevole se však stupňovaly. Tak například Garry Mop, místní uklízeč, jednou odmítl vytřít chodbu. Ostatní ho za to vřele pochválili a vedení jej vyhodilo. Přišel však nespokojenec většího kalibru – John Lasseter. Jednou, když zase manažer od Disneyho maloval na tabulku graf znázorňují ušetřené prostředky v závislosti na počtu propuštěných animátorů, to už John nevydžel a přes celou zasedačku pronesl: „Jsme Pixar a my to nebudeme dělat jako ostatní!“

Na režisérskou stoličku usedl opět Lasseter a z béčkového filmu určeného pouze na video se stal trhák, důstojně zakončující účinkování filmového média ve 20. století. Studio Pixar má od té doby v otázce poměru vynaložených prostředků a kvality jasno.

Film získal prestižní ocenění jako Zlatý Globus a BFCA Award. Na cenu nejslavnější – Oscara – tvůrci ani dosáhnout nemohli, neboť kategorie celovečerního animovaného filmu byla k již existující pro krátkometrážní animáky přidána až o dva roky později. Při rozhodování o jejím zavedení si divácky úspěšné Toy Story 2 připsalo nemalé zásluhy.

Druhé dobrodružství věrných dětských společníků přišlo s podařenou i když oproti jedničce ne zcela novu zápletkou. Zatímco v roce 1995 byl vyvrhel Woody nucen přesvědčit Buzze, aby se s ním vrátil domů. Zde naopak musí Buzz a spol. najít a přesvědčit Woodyho, kterého ukradl bezcharakterní dealer hraček. Film jistě patří do kategorie dvojek, které jedničce nedělají ostudu a naopak přicházejí i s něčím novým skvělým, co první díl nestihl z časových důvodů obsáhnout (srovnání s Xenou 1: princezna bojovnice a Xenou 2: královna válečnice zde tak není na místě). Přesto se mi první díl celkově líbí více, když si v něm člověk musel vychutnávat zamotaný konkurenční vztah Buzze a Woodyho. Na druhou stranu i dvojka myšlenkově nezaostává a nabídne pro změnu Woodyho dilema, zda má zůstat s těmi, ke kterým by měl patřit, a nebo s těmi, ke kterým už patří.

Hodnocení:

Verdikt: Po Životě brouka je příjemné sledovat Pixar znovu na cestě k bránici dospělého diváka, když brouci byli směřováni příliš na dětské publikum a dospělí hráli spíše roli přirozeného zdroje koly a popcornu. Dvojka oproti tomu pobaví i je, i když o dva roky pozdější Shrek účinkuje ještě více.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: