[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Život brouka (1998)

 76% 
 73%

Dabing: Dave Foley (Flik), Kevin Spacey (Hopper), Julia Louis-Dreyfus (princezna Atta), Hayden Panettiere (malá Dot)

Režie/scénář: John Lasseter, Andrew Stanton / John Lasseter, Andrew Stanton

Hudba: Randy Newman      Délka: 96 min

Rozpočet/Zisk: $120 / $363 mil.

Nosný trám celého příběhu, totiž snaha o záchranu vykořisťované vesnice prostřednictvím najatých rváčů, je další předělávkou původního japonského nápadu z padesátých let. Sedm statečných zvládlo zápletku v šedesátých letech přetavit v úžasný western. Povedlo se Pixaru vytvořit úžasný animák na konci let devadesátých?

Druhý pixaří celovečerní projekt není žádnou úlitbou příznivcům malého Volkswagenu ani nejslavnější kapely historie. Jedná se o animátorský, tedy nikoliv realistický pohled do hmyzího hemžení v hustých lučních travinách.

Režisér snímku John Lasseter, nabídl dokořán otevřenou náruč dětskému divákovi. Tradičně předvídatelné vyústění pixařího příběhu v optimistickém duchu, je tak v případě brouků nakombinováno nejen s dosti přímočarým provedením, ale i se zbytečnými dezinformacemi z říše hmyzu.

Nevím, kdo v Pixaru přišel s tím, že mravenci jsou usedlá zviřátka, která se díky své mírumilovnosti nechají vydírat gangem většího hmyzu, ale ať už to byl kdokoliv, zjevně ve škole chyběl při hodinách přírodopisu. Ocituju jen kousek z knihy Cesta k mravencům od předních světových myrmekologů (odborníků přes mravence) Berta Hölldoblera a Edwarda Wilsona:

„Mravenci jsou bezpochyby nejagresivnější a nejbojovnější ze všech živočichů. Při organizaci násilností v mnohém překonávají lidi; náš druh je relativně mírumilovný a přátelsky naladěný. Cíl „zahraniční politiky“ mravenců se dá shrnout následovně: neustálá agrese, územní výboje a genocida sousedních kolonií při každé příležitosti. Pokud by mravenci měli atomové zbraně, ukončili by pravděpodobně existenci světa během jediného týdne.“

Já jen doufám, že si mocný George pohlídá, aby íránští mravenci neobohacovali uran. Pixar se nám však rozhodl místo této kruté reality nabídnout laskavou podívanou pro celou rodinku, v níž mají mravenci psychické bloky postavit se několika kobylkám. Ale i tak zde nechybí klasické prvky násilí z kuchyně matky přírody, od kterých snad vegetariáni v zoufalství odvrátí hlavu, ale my otrlejší víme, že přirozenější je oči přivřít, než zavřít.

Jinak si s hmyzím světem animátoři poradili hezky a nabízejí nám všemožné fórečky na jednotlivé bezobratlé druhy. Pan blecha tak vlastní příznačný cirkus, mouchy si v případě nespokojenosti se zábavním podnikem stěžují takto: „mám jen čtyřidadvacet hodin života a neprohýřím je tady,“ a snad nejpovedenější jsou narážky na pohlaví pana Berušky.

Hlavní postavou snímku je všetečný mravenec Flik, vynálezce na volné noze. Má sice velkou hlavu jak pytel od banánů, která dokáže plodit geniální nápady, ale svou nešikovností připomíná Honzu Kollera v baletním kroužku. Díky němu se celá mravenčí obec dostane do potíží s nenažranými kobylkami, které místo obvyklého mafiánského výpalného za ochranu jejich úrody tentokrát vyinkasují pomyslný exkrement. A zlobí se. Mravenci dostanou tvrdé ultimátum a ve snaze zbavit se viníka Flika jej vyšlou pro pomoc do světa.

Flik se však překvapivě vrací s devíti broučími reky, kteří jsou podle jeho tvrzení ochotni mraveniště bránit. Mravenčí hrdina ale ke své smůle nevystudoval práva na Karlovce a tak jej nenapadne pojistit si kauf transparentními smluvními podmínkami. Že se mu to vymstí, je více než zřejmé.

Jak už bylo naznačeno, v našem příběhu se o záporné role starají líné kobylky. Jejich vůdce Hopper (v originále namluvený Kevinem Spacey) budí respekt, ale jako každý terorista, i on má slabinu (schválně nepoužívám množného čísla, které by smysl sdělení diametrálně pozměnilo), do které je třeba směřovat úder. Tak jako na Usámu by platil do televize nastrčený představitel proroka Mohammeda (například takový Russel Crowe dokáže zahrát všechno), tak na Hoppera působí ptáci. Koneckonců scénky s opeřenci příjemně zakčňují celý snímek a patří k tomu nejlepšímu, čeho se tentokrát od Pixaru dočkáme.

Hodnocení:

Verdikt: Prý film ze života hmyzu. Ani náhodou! Místo toho čekejte upovídaného mravence, který se dokáže dostat do problémů z nuly na sto za tři vteřiny. Kdyby Pixar točil jen takovéhle filmy, byl by při současné konkurenci stále nadprůměrným studiem, ovšem královskou korunu na západní polokouli planety by v rukou netřímal.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: