[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Příšerky s.r.o. (2001)

 85% 
 80%

Dabing: John Goodman, Billy Crystal, Steve Buscemi, James Coburn, Jennifer Tilly, Frank Oz, Bonnie Hunt, Bob Bergen, Rodger Bumpass, Bobby Edner, Ashley Edner, Bill Farmer, Laraine Newman, Wallace Shawn, Lee Unkrich, David Silverman, Bob Peterson, Kay Panabaker, Pete Docter, Joe Ranft

Režie/scénář: Pete Docter, Lee Unkrich, David Silverman / Andrew Stanton

Hudba: Randy Newman      Délka: 92 min

Rozpočet/Zisk: $115 / $525 mil.

Dovolte mi prosím být na začátku trochu osobní... Píše se mocný rok 2002 a Sparky se svým průmyslovým kamarádem Bin Láďou, vystupují na konečné trasy metra B a rychlostí teleportu uhánějí do kina. Za malý okamžik se v sále začne promítat Pixarovská novinka Monster Inc. a Sparky ještě netuší, že se mu za okamžik změní život...

Ano, hned první animovaný film, který jsem měl tu čest vidět v instituci zvané biograf mě nasměroval do křesla režiséra, kritika a především celoživotního milovníka animáků. Nebýt Příšerek, tento portál by se jmenoval jen Wec Animax a spíše než o animácích by byl o motorkách, českých judikátech a pochvalných ódách na soundtracky z Posledního samuraje (no však to znáte z Ywcova Y-blogu ...).

Touto dvouhodinovou „reklamou na dveře“ taktéž Pixar v tržbách poprvé překonal hranici půl miliardy amerických valutek a upevnil si svojí do současnosti neotřesitelnou pozici jedničky tohoto řemesla. A čím že to tato kalifornská společnost dobyla svět tentokrát?

Sully je velká modrá příšera se svalstvem, které by mu záviděl i Sylvester Stallone ve své nejlepší formě. Mike je malá zelená koule s jedním okem a permanentně rozjetou klapačkou. Oba jsou to dobráci od kosti a světoví přeborníci ve strašení dětí, které elektrárenská megakorporace Monsters Inc. (ve své „přátelskosti“ nepříliš vzdálená od nám známé skupině ČEZ) využívá k získávání elektřiny.

Věc se má totiž tak – ke světu lidskému existuje ještě paralelní svět příšerek, které však energii dokážou získávat jen tajnými nočními návštěvami do dětských pokojů, kde získávají cennou obnovitelnou elektrárenskou surovinu – dětský křik. Že je to práce tuze nebezpečná, je v příšerkovém světě každému jasné – dětský dotyk je totiž smrtelně nebezpečný. A když pak Sullymu jednou mimo pracovní dobu vleze do obýváku dítě, je o jeho problémy a naší zábavu parádně zaděláno...

Ano, máte pravdu - tento scénář JE šílený, JE infantilní a navrch JE totálně originální. A tak se nám to přece líbí :o) Samozřejmě se původně přímočará a nadmíru poklidná životní situace našich hrdinů milionkrát zkomplikuje a nakonec jim půjde nejen o práci, ale i o život, o přátelství a v neposlední řadě i o životní partnerku a její originální účes.

Film je krom nádherných grafických eskapád také protkán skvělou hudbou a výborným dabingem. Vtípky srší doslova na každém kroku a pozornému divákovi nemůžou utéct parodické narážky na obrovské množství dalších filmů. Na konci nejednomu divákovi jistě ukápne slza velikosti krokodýlí a člověk pochopí, jak emocionálně vyspělé ty příšerky také umí být.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

Pixar zamířil a vypálil do černého. Není na světě člověka, kterému by se příšerky mohly nelíbit - každý si v nich dokáže najít něco dobrého a ikdyž nejvíc asi pobaví děti a teenagery, kteří si odnesou i nejedno morální ponaučení, dokáže zaujmout i pozemšťany generací o 3 řády starší.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: