[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Princezna Mononoke (1997)

 88% 
 83%

Dabing: Yôji Matsuda (Ashitaka), Yuriko Ishida (San), Yuko Tanaka (Eboshi-gozen), Kaoru Kobayashi (Jiko-bô), Masahiko Nishimura (Kouroku), Tsunehiko Kamijô (Gonza)

Režie/scénář: Hayao Miyazaki / Hayao Miyazaki

Hudba: Joe Hisaishi      Délka: 134 min

Rozpočet/Zisk: $20 / $150 mil.

Duel recenzentů

Pozor! O kvalitu
snímku se strhla
nefalšovaná bitka
Sparky vs. Ywec

Doba jde kupředu a Spawec zkouší běžet s ní :o) Stejně jako se teď valí veškerý kapitál na východ, tak i my se přesouváme stále více tímto směrem – po recenzích skvělých amerických komedií, rustikálních britských polohororů s otřesným akcentem a české komedii z doby Commodova Říma, dochází i na kout světa nejzapadlejší – exotické Japonsko.

Čím dál častěji se na internetu můžeme střetnout s partizánskými skupinkami bojovníků, kteří odmítají uznat právoplatného držitele trůnu tohoto žánru filmů, krále Pixara I. animovaného, a naopak vyzdvihující japonské Studio Ghibli, držitele blyštivého Oscara za Cestu do fantazie z roku 2001. Ale od toho jsme tu my, Spawec hoši – bořiči animovaných mýtů :)

Ašitaka je princ. Hned v prvních minutách filmu ho však uštkne démon, čímž mu podepíše ortel smrti a tedy ho i přímo nakopne na spanilou lesní roadshow, končící v železárnách na dálném západě, na které si krom samurajů brousí zuby i vlci, divočáci a opice (ano, přesně v tomto pořadí. Vždy, když scénáristům došla pára, vygenerovali si další zvířecí druh. Jak nápadité =). Nic míň a bohužel také nic víc.

     

Ano, to je VŠE. Bez přehánění se dá říci, že podobný či lepší scénář by za hodinku dokázal spíchnout každý školák, který zvládnul absolvovat první stupeň základní devítiletky. Během neskutečně dlouhé stopáže (film trvá 134 minut, ale kvůli odfláknuté práci ve střižně, pokud tedy Japonci tuto vymoženost vůbec použili, budete mít pocit, jako by se před plátnem zastavil čas ...) nedojde k jedinému dějovému zvratu, jedinému vývoji hlavních charakterů či nedej bože k jedinému vtipu.

Na grafickém zpracování už těžce zapracoval více než desetiletý zub času a rozmazleni Divokými vlnami či třetím Shrekem se jen těžce smiřujeme s trhanými pohyby chodících postav. Osamoceným kladem filmu se mi tak zdá pouze hudba, která se občas i v jistých pasážích vyrovná americkému etalonu kvality, ale bohužel nikoli po celou délku filmu.

Měl-li bych přirovnat Mononoke k jiným filmům vyspělého animovaného světa, pak mu bude asi nejblíže soňácký Monster House, který si od nás pochvalu také nevysloužil. Narozdíl od tohoto japonského béčka však má velikou výhodu v době svého vzniku (novější o bezmála 10 let) , což se projevuje ve špičkovém grafickém ztvárnění a brilantní „bayovské“ kameře, která alespoň částečně zachraňuje chabý děj.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

Japonské filmy se ve světě nikdy masově neprosadili. Teď víme proč. Budete-li chtít někdy zabít 2 hodiny svého života a Monster House se vám bude zdát na podobný účel příliš atraktivní, neostýchejte se obrátit na Princeznu Mononoke ...

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: