[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Úžasňákovi (2004)

 84% 
 81%

Dabing: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Samuel L. Jackson, Jason Lee, Wallace Shawn, Lou Romano, Elizabeth Pe?a, Bud Luckey, Brad Bird, Bob Peterson, Andrew Stanton, Frank Thomas, Pete Docter, Joe Ranft

Režie/scénář: Brad Bird /

Hudba:       Délka: 115 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $0 mil.

Na úvod dnešní recenze malý kvíz, díky němuž se o sobě ledacos dovíte. Řešení je pod recenzí, stačí také kliknout na jednotlivé možnosti. Tak tedy: Dostalo to Oscara za nejlepší animovaný film roku, vydělalo přes 630 milionů dolarů a skvěle nás to pobavilo. Co je to?

Vaše odpověď zní: a) Valiant b) Happy Feet c) Auta d) Shrek e) Kladivátor f) Něco jiného

Nyní již k Úžasňákovým. V animovaných filmech může obživnout a řídit se zásadou „carpe diem“ cokoliv – od zemědělských vidlí až po statut ČVUT. V takových filmech se to jen hemží zvířátky, která mluví a chovají se jako lidé. Na tyto animáky jsme u nás na západě (pokud přelouskáváte naše stránky do svého jazyka někde na Ukrajině a dále na východ, nenechte se zmýlit) zvyklí. Pixar v roce 2004 přichází s filmem ve kterém zpívající vidličku zkrátka neuvidíte (pokud nesledujete film ve společenské místnosti bohnické léčebny).

Pokud neodkládáte vysačku „realista“ ani při sledování animovaných filmů, vězte že hlavními hrdiny snímku jsou sice lidé, ovšem se superschopnostmi, kterými se v normálním světě může pochlubit jen Chuck Norris. Představte si svět, v němž v jedné čtvrti New Yorku bojuje zrovna Spiderman s nějakým padouchem, zatímco o blok dál si to rozdává s jiným Batman (a bez ochrany!). Dosavadní hrdinské snímky (nepochybujme o jejich realističnosti) nám vlastně pouze poodhalovaly útržky jedné velké pravdy. Vězte totiž, že tady žijí všichni hrdinové pěkně pohromadě.

Někteří z nich tvoří i uskupení zvané Úžasňákovi. Jedná se o rodinku s nadpřirozenými schopnostmi (opak Simpsonových). Ovšem tahle famílie žije zrovna v době, která pro superhrdiny nevypadá vůbec dobře. Lidé o jejich služby nestojí, protože se pak cítí méněcenní. Proto pan Úžasňák pracuje v pojišťovně jako Bob Parr a jeho syn Dash se nesmí účastnit běžeckých klání, neb i Asafa Powell by sotva zaslechl povel, a už by byl poražen.

Bobova žena Helen (pro lidi z branže Elastička) si na svou novou úlohu matky zvykla, protože potěšení ze života hrdinky nahradila pocitem z dobře vyžehleného rodinného prádla (i když není špinavé rodinné prádlo jako špinavé prádlo). Ale Bob Parr nevidí útěchu ani v dětech, ani v sexu, nehledá ji dokonce ani u Vočka, zkrátka ji nevidí v ničem. Dokonce své ženě lže, protože nechodí na bowling, jak si myslí, ale jinam. Na tom by nebylo nic neobvyklého, Bob však chodí zachraňovat tajně lidi.

Změna k lepšímu nakonec přecejen přijde, když jej osloví záhadný boháč s nečekanou nabídkou konat opět hrdinské činy. Není to ale úplně totožné s nabídkou Arsenalu pro Rosického, protože pan Úžasňák to musí udržet v tajnosti. Hodí se proto do kondice a cestuje na pustý ostrov, kde má svůj nový job (do očí bijící podobnosti s českým fotbalistou nepřikládejte pozornost ani tady). Co je jeho úkolem? Kdo je vlastně onen záhadný mecenáš? Podaří se Makedonii vstoupit do EU? Na všechny otázky vám už odpoví film, jehož zhlédnutí vřele doporučuji.

Hodnocení:

Verdikt: Výborná akční podívaná, která se nebojí trošičku si nadbíhat dospělejší diváky, i když pobaví určitě i ty menší. Hudba dost evokuje sérii Jamese Bonda, zatímco děj samotný je chytrou parodií na všelijaké Supermany, Batmany a podobnou havěť, která nám tahá v kinech prachy z peněženky. Pixar potvrdil svojí pozici animátorského krále, ve které si může dovolit experimentovat. V případě Úžasňákových vskutku zdařile.

Řešení kvízu:
a) Doporučujeme vám dát si studenou sprchu, změnit si identitu a začít s animovanými filmy hezky od začátku, nejlépe tím, že budete pravidelně navštěvovat tento web.
b) Milé děti! I pro vás náš web je a budeme rádi, když nám zachováte věrnost alespoň do svých patnáctin. A vaše odpověď je z vašeho pohledu ve všech bodech správná.
c) Zřejmě se jen těžko smiřujete s porážkami, nebo jste poněkud neinformováni. Auta sice divácky zazářila, ovšem o zlaté sošce si můžou nechat zdát.
d) Máte pravdu! Sice byste v IQ testu poněkud zaostali za těmi, kteří odpověděli Úžasňákovi (nejlepší tedy byla možnost f - něco jiného), ale znalosti máte ucházející.
e) Je to jasné. Máte nejen vytříbený cit pro estetično, ale také smysl pro humor. Zřejmě patříte k našim skrytým fandům, protože o žádných jiných nevíme:)
f) Jste liška podšitá, všemi mastmi mazaná a pěkně vychcaná! Ať už jste odpověděli prozřetelně „Úžasňákovi“ nebo tragicky „Lovecká sezóna“, to vše se vměstnalo do kategorie „něco jiného“ a vy jste výhercem našeho kvízu!

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: