[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Auta (2006)

 84% 
 75%

Dabing: Owen Wilson (blesk McQueen), Paul Newman (Doc. Hudson), Bonnie Hunt (Sally Carrera)

Režie/scénář: John Lasseter, Joe Ranft / John Lasseter, Joe Ranft/ Dan Fogelman, John Lasseter, Joe Ranft

Hudba: Randy Newman       Délka: 116 min

Rozpočet/Zisk: $70 / $461 mil.

Vítejte u filmu Auta! U filmu, vznikajícího takřka 5 let, který renderovalo 3000 speciálně sesíťovaných počítačů a i tak každou vteřinu musely překreslovat několik dnů... U filmu, jehož rozpočet se vyšplhal na nekřesťanských 120 melounků1) (v tvrdé měně, pochopitelně =) U nejlepšího animáku všech dob!

Dějová linka příliš originality nepobrala, a v případě hraného filmu by jistě po první půlhodině kinosál zel prázdnotou. Však posuďte sami: Seběvědomý sporťák Blesk McQueen žije pouze vítězstvím v šampionátu o Zlatý píst (klasický závod NASCAR – větší než malé množství aut si to šine po oválu dokola, dokud jeden z nich nevyhraje... Těžko říct, koho to krom našich západních spojenců může bavit ...) , dokud se jednoho dne neocitne v zapadlé vesničce Kardanova lhota, kde se zamiluje do sličné Němky (sportovkyně se jménem Porsche ...) a nezjistí, že důležitější než síla a čest je přátelství ...

V čem jsou však Auta jedinečná, jsou hlavní aktéři – auta. A další auta. A letadla, vlaky, traktory a zase auta. V celém filmu není jediný člověk, všechno obstarají jen plecháči, jejíž chování se tomu lidskému nápadně podobá. Je to efektní, je to vtipné a budeme-li hledat hlubší filozofické myšlenky, tak i ty pod naleštěnou kapotou najdeme... Ale hlavním prvkem komedie je samozřejmě humor a toho zde pixaráci opravdu rozhazují plnými hrstmi. Není tak přímočarý jako u konkurenčního Madagaskaru nebo tak podbízivý jako u jinak skvostných Shreků, ale o to více si ho člověk dokáže vychutnat při opakovaném zhlédnutí.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

I jako spoluautor českého megafilmu musím uznat, že především co do technického provedení mají kluci značný náskok, který jen tak nestáhneme :) Děj sice průměrně inteligentní divák prokoukne už během vkládání kulaté placičky do přehrávače, ale díky skvělé hudbě (k filmu vyšel i výtečný soundtrack, na kterém se vyřádili i takové kapacity oboru jako Sheryl Crow, Rascal Flatts či Chuck Berry) , nádherné animaci a neotřelým vtipům s přehledem pobaví kohokoli z věkového intevalu 7 až 70 let.

1) údaj je uveden včetně výdajů za reklamu, které činily $51,800,000.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: