[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Ratatouille (2007)

 86% 
 81%

Dabing: Patton Oswalt (Remy), Ian Holm (Skinner), Lou Romano (Linguini), Brian Dennehy (Django), Peter O'Toole (Anton Ego), Brad Garrett (Gusteau)

Režie/scénář: Brad Bird, Jan Pinkava / Brad Bird, Jim Capobianco, Emily Cook, Kathy Greenberg a Jan Pinkava

Hudba: Michael Giacchino      Délka: 110 min

Rozpočet/Zisk: $150 / $513 mil.

Myslíte, že příběh o krysím kuchařovi musí být při předávání Osarů ve společnosti takových snímků jako Simpsonovi ve filmu, Shrek třetí či Divoké vlny nutně outsiderem? Pak jste vedle, neboť tvůrcem nového animovaného skvostu není nikdo menší než proslulé studio Pixar.

Po vydařeném snímku Auta se pixaří kára posunula zase o kousek dál, dokonce až do (pro Američany) vzdálené Paříže. Snímek nám nabídne dosti bizarní představu o tom, že by se krysa chtěla stát nejlepším kuchařem Paříže (rozuměj na světě). Počítám, že milovníci dobrého jídla právě odběhli od počítačů přidržujíce si v návalu nevolnosti ruku u úst, ale pro odolnější dodávám, že onen krysí hrdina Remy je naprosto spontánní kapacitou ve svém oboru (něco jako Homer Simpson v pojídání koblížků) a měl jen tu podstatnou smůlu, že se nenarodil jako člověk. Tento hendikep díky chlapci Linguinimu dokáže překonat, ale u ostatních musí čelit celkem pochopitelným předsudkům, že krysa za plotnu nepatří.

Po Úžasňákových máme opět možnost seznámit se s groteskní animací lidského plémě. V tomto směru se nejvýrazněji snaží svou komičnost prodat hlavní záporák Šprclík (věděli jste, že i takto lze přebásnit jméno ředitele Skinnera ze Simpsonových?). Používá osvědčené triky, jako mrňavý vzrůst osoby v důležité funkci (viz ředitel pojišťovny v Úžasňákových) či hrůzostrašnou přehazovačku (ta vůbec nejděsivější byla k vidění u deratizéra v dreamworksáckém Za plotem). Ostatní lidé vypadají relativně roztomile až na... ano je to další záporná postava, i když ne zcela jednoznačně - kritik Anton Ego. Ten během filmu pronese velmi pěknou pravdu o tom, jak se píše kritika: čím ostřeji kritik dílo ztrhá, tím více čtenářů si získá. Jsem opravdu rád, že u nás na Spawcovi se této taktiky nepřidržuje žádný z recenzentů a to ani při psaní oponentur cupujících japonské anime klasiky;)

Znovu neunikneme ani moudrům, třebaže animované kryse obměkčeně věříme emocionálně hutné omílačky, kterak zpuchřelý společenský řád (lidově předsudky) ztěžuje cestu na svět novinkám. Ratatouille je tak dalším mistrným podobenstvím z dílny Pixaru o hodnotách přátelství, lásky a rodiny.

Na závěr ještě malý postřeh ohledně exoticky znějícího názvu filmu. Jedná se o slovní hříčku, když v názvu tradičního francouzského jídla ratatouille můžeme zároveň najít také anglické pojmenování pro krysu. Mimochodem tohle jídlo není žádný nóbl žvanec (jak se můžete přesvědčit i ve vašich restauracích), ale zato si zahraje v jedné scéně klíčovou roli (jak se můžete přesvědčit ve vašich kinech).

Hodnocení:

Verdikt: Film je výtečnou směsicí humoru, akčních scén a působivého příběhu. Výborná režie Brada Birda je podbarvena líbivě vykreslenou atmosférou Paříže, pěkným hudebním doprovodem a tradičně perfektní animací z dílny Pixaru.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: