[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Shrek (2001)

 87% 
 80%

Dabing: Mike Myers (Shrek), Eddie Murphy (Oslík), Cameron Diaz (Fiona)

Režie/scénář: Vicky Jenson, Andrew Adamson / William Steig (kniha Shrek!), Ted Elliott

Hudba: Harry Gregson-Williams, John Powell      Délka: 90 min

Rozpočet/Zisk: $50 / $484 mil.

Proč dnes není Pixar osamoceným hegemonem na poli animovaných filmů? Protože u Dreamworks dostali v přelomovém roce 1995 (kromě triumfu makedonských sdruženářů na MS ve cvrnkání kuliček vyšel také první celovečerní počítačový animák Toy Story) zaměstnanci za úkol číst, na co přijdou, a hledat inspiraci. Nakonec se to vyplatilo – kdosi vyhrabal knihu Williama Steiga z roku 1990 s tajemným názvem Shrek! Námět se všem zalíbil, ovšem teď to bylo nejen na scénáristech, ale hodně na animátorech.

Být v té době animátorem v Dreamworks znamenalo mít šedivý zaprášený kancl, který navíc většinou sloužil i jako komora na odkládání smetáků. Ovšem kvůli důležitosti projektu si studio začalo své animátory nadbíhat. Šéfové se snažili své ovečky všemožně motivovat. Nejen, že animátoři dostali poprvé v životě dovolenou, ale zároveň jim bylo promítáno Toy Story, jehož konec byl upraven tak, že na překvapené animátory pokřikoval Steven Spielberg v přestrojení za kovboje Woodyho: „Oni mě zmršili, ty bys mě zvládnul líp!“

Staré kanceláře se rázem změnily, většinou podle požadavků a vkusu samotných animátorů. Nelze se proto divit, že zde rázem nebyly výjimkou pracovny se stěnami z lega či rumových pralinek. Jeden z animátorů si dokonce nechal zařídit své pracoviště jako věrnou kopii Oválné pracovny v Bílém domě (Putin tuto přídavnou horkou linku do Moskvy trpěl jen s krajní nevraživostí).

Všechny „cukříky“ se však vedení Dreamworks promptně vyplatily a v květnu 2001 jsme tak my diváci usedali do polstrovaných sedaček multikin omámeni dějem nového vybroušeného animáku. Vilové čtvrti byly rázem obklopeny houfy chudiny, jež ze stromů a s dalekohledem vychutnávala film, jenž běžel v domácnostech boháčů na pozlacených videokazetách.

Shrekománie udeřila všude. Nevím jak vy, ale já si dodnes živě pamatuju tehdejšího premiéra Špidlu, jak ve sněmovně odpovídá na interpelace poslanců zásadně s plyšovýma shrekovskýma ušima (a sklízí za to bouřlivý potlesk).

V podobě zeleného zlobra se Arnoldovi objevil důstojný soupeř o Kalifornii, idol underground punkové scény ale také plastová příloha k Happy mealu, kterou zfanatizované děti polykaly namísto šťavnatého Macburgeru (dodejme, že u Shreka 2 se autoři poučili a figurku dětem podávali zásadně po jídle)

V posilovnách visely plakáty nabušeného Shreka, ve sborovnách pak postery rozesmátého Oslíka. Ano byl to Dreamworks, který jako první přinesl do žánru "animovaných rodinných komedií" tupou, leč vtipnou a roztomilou postavičku. Nebylo divu, když Dreamworks oznámil, že natočí dalších asi deset pokračování;)

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: