[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Shrek 2 (2004)

 83% 
 0%

Dabing: Mike Myers (Shrek), Eddie Murphy (Oslík), Cameron Diaz (Fiona), Antonio Banderas (Kocour v botách), John Cleese (král), Julie Andrews (královna)

Režie/scénář: Andrew Adamson, Kelly Asbury, Conrad Vernon / Andrew Adamson, Joe Stillman, J. David Stem, David N. Weiss

Hudba: Harry Gregson-Williams      Délka: 93 min

Rozpočet/Zisk: $70 / $919 mil.

Shrek se vrátil a svět mu padl k nohám (nebo tam spíš naházel svoje peněženky...)

Zelený magnet na vidle se stal naprostým králem kasovních trháků, co se animáků týče. To na co si snad dělaly zálusk Auta, to o čem se Valiantovi nesní ani v těch nejdivočejších snech, se povedlo studiu Dreamworks, které nemilosrdně shodilo z pomyslného trůnu Lvího krále a zvedlo hozenou rukavici Pixaru.

Shrek 2 měl k dosažení této mety všechny předpoklady – obrovský úspěch prvního dílu, kotle originality a namotivované tvůrce... Po úvodním rozjezdu, kde scénáristi zparodovali snad veškerou známou hollywoodskou tvorbu, však film poněkud zadrhl. Na scénu totiž vstoupila velenudná dobrá víla s vizáží prudérní tetky od vedle a charizmatem leklé tresky. Zastávka v kouzelném McDrivu demonstrovala propojenost zábavního a potravinářského průmyslu, ovšem na diváky zapůsobila, jako kdyby Felix Holzman vyřknul nepovedený fór – nevěříte tomu a říkáte si, že tady něco nehraje.

Člověk má totiž pocit, jako by nekoukal na lahodně uspořádanou směsici pixelů za 70 milionů dolarů, ale byl pouze svědkem doprovodné projekce k předčítání z knihy Billa Cosbyho „Jak mě lidé i s mojí šou poslali do háje“. Český dabing to občas zachraňuje narážkami na povědomě vyhlížející křoviny, ovšem adresu perníčkového golema měli překladatelé napsat na papír, ten přidělat na frisbee a zahodit co nejdál to půjde.

Mezitím se ale lidem z Dreamworks povedlo přivést na scénu dalšího animovaného hrdinu - Kocoura v botách - kterého obecenstvo nadšeně adoptovalo (zatímco pro nedostatek příspěvků zavřeli africkým sirotkům školy). Kromě parodie na kočku domácí však tato postava nabídne i „vražedný“ pohled a španělský přízvuk Antonia Banderase. Každé pro má však i své proti, a tak showman z jedničky Oslík dostal o hodně méně prostoru, než by si byl býval zasloužil.

Film režírovali tři pánové, což může znamenat pochvalu od světové komise pro fair play za nesólování, ovšem na filmu se to projeví jeho značnou nevyvážeností. Zatímco většinu stopáže si klestíte cestu na vzduch jako krteček skrz železobetonový kvádr, tak závěrečnou čtvrthodinkou (od policejního zátahu v přímém přenosu) proběhnete jako Milan Baroš makedonskou obranou. Snad chtěli tvůrci vytrestat troufalce, kteří si dovolili v návalech zívaní odejít z projekce dříve. Přišli tak o perníčkového golema, který sice tomu pražskému příliš z oka nevypadl, ovšem ani k jeho zkrocení nepostačí císař, ale bude potřeba pořádný pekař. Diváci nebudou ani tentokrát ochuzeni o závěrečnou diskotéku, za níž by se nemusela stydět ani povolební afterparty ODS.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: