[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Za plotem (2006)

 74% 
 70%

Dabing: Bruce Willis (RJ), Garry Shandling (Verne), Steve Carell (Hammy), Avril Lavigne (Heather), Wanda Sykes (Stella), William Shatner (Ozzie), Nick Nolte (Vincent)

Režie/scénář: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick / Len Blum, Lorne Cameron, David Hoselton

Hudba: Rupert Gregson-Williams      Délka: 83 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $332 mil.

Tento zvířátkovský film od DreamWorks jsem měl poprvé možnost spatřit v létě roku 2006 na proslulém festivalu Lhotka Moviefest. Sjelo se nás tam jako tradičně „hafo“ a pořadatelům ještě tradičněji zlobila technika – tenkrát se nepodařilo přidat k filmu dostatečně kvalitní titulky. Ještě dnes mi vstávají vlasy hrůzou, když si vzpomenu, jak většina fórečků hlavního hrdiny mývala RJ zanikla v infantilním burácení Sparkyho a Petaně nad gramatickými chybami v titulcích...

    

A to byl jen jeden z mnoha důvodů, proč jsem si film onehdy náležitě nevychutnal, natož jej dostatečně ocenil. Píše se rok 2008 a já opět usedám k zmíněnému filmu. Znění je tentokrát české a příjemnou společnost mi dělá má drahá polovička. A výsledek? Ze zatracovaného braku se rázem stává film směle se sápající po čtyřech hvězdičkách.

Původně recenzi napsala právě přítelkyně, ovšem jakožto začátečnici v oboru jsem si jí dovolil něžně vytknout některé drobné nedostatky. Vždyť značka Spawec je zárukou recenzentské kvality (proto ty tuny vašich odmítnutých pokusů o recenze:). Jak to asi nakonec dopadlo, dává tušit už fakt, že recenzi ke zmíněnému filmu si teď smolím na koleně sám. A poučení? Nikdy nekritizujte svou ženskou;)

Nyní již k zatím odstrkovanému snímku Za plotem. Příběh je o partě zvířátek, které na jaře vylézají ze svých pelíšků a s hrůzou zjišťují, že místo lesa se poblíž tyčí vysoká zelená věc, podobná křoví. To, že se jedná o obyčejný živý plot, jim musí sdělit až přivandrovalý mýval RJ, který má své vlastní mývalí plány, pro jejichž realizací hodlá ostatní zvířátka využít. Hle – animák o požitku zvířátek z lidského jídla tu byl ještě před pixarovským Ratatouille. A pak že opisuje jenom DreamWorks...

    

Tvůrcům Za plotem je třeba přiznat patřičný nadhled – a skutečně, ve filmu se několikrát objeví záběr na točící se zeměkouli a dokonce i Mléčnou dráhu. Jsou však i věci, díky nimž lze znát, že špičkovým animátorem se obvykle nestává člověk, který dával ve škole pozor. Skutečnost, že vilová čtvrť vyrostla kolem zvířátek přes zimu, nemluvě o živém plotě rostoucím evidentně v období vegetačního klidu, si nepěkně zahrávají s tvůrčímu rozletu bránící věcičkou - logikou. „Ale vždyť je to pohádka!“, uklidněte vzpírající se mozek.

Originalitu tvůrcům jistě upřít nelze – vždyť zvířátka svádějící s lidmi vražedný souboj o jídlo tu ještě nebyla. Co se však do snímku evidentně prokopírovalo z děl jiných, je dnes již zlidovělá postavička šílené veverky, jež je v animovaných příbězích stejně častá, jako party ježibaby či čerta v klasických pohádkách. Z mé právnické hlavy, ve které není místa pro zbytečnosti, podobnou veverku, jako je Hammy, napočítám alespoň ve dvou dalších filmech – Doba ledová (tam vznikla) a Karkůlka (tam je nejméně povedená). Přesto právě na Hammym autoři Za plotem hodně staví, neb svou roztomilostí zaujme dámy, svou ztřeštěností pány.

Samotný děj je velkou show, ve které se to fórečky nebo alespoň pokusy o ně jen hemží. Závěrečná scéna s kofeinem nadopovaným Hammym a jeho zpomaleným světem patří k tomu nejlepšímu, co se dosud na animovaném poli objevilo. Vyváženost mezi touhou zavděčit se nejmenším divákům a zároveň si najít cestičku i k těm odrostlejším, je uspokojivě vybalancovaná, takže nudit se podle mě nebude ani jedna skupina. Jako obvykle nebudeme ochuzeni o záplavu moralitek, tentokrát se dozvíme něco o tom, jak důležitá je rodina a její soudržnost.

Hodnocení: 4/5

Verdikt: Zábavná animovaná pohádka, která nezapře svůj západní, komercí protřelý původ. DreamWorks s Pixarem od sebe evidentně opisují a je známo, že DreamWorks od Pixaru víc. Přestože jsou produkty obou studií graficky pěkné vyvedené a obsahově vtipné (snímek Za Plotem to jen potrvrzuje), nedočkáme se podobných duševně hlubších zážitků jako u děl japonského Studia Ghibli. Ovšem to už záleží na vás, co od animáku očekáváte.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: