[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Shrek třetí (2007)

 54% 
 61%

Dabing: Mike Myers (Shrek), Eddie Murphy (Oslík), Cameron Diaz (Fiona), Antonio Banderas (Kocour v botách), Justin Timberlake (Artie)

Režie/scénář: Chris Miller, Raman Hui / Andrew Adamson, Howard Gould, Jeffrey Price

Hudba: Harry Gregson-Williams      Délka: 93 min

Rozpočet/Zisk: $160 / $800 mil.

Shrek je potřetí tady, ale už se nelíbí všem...

Dlouhou dobu předtím, než se mi naskytla příležitost zhlédnout třetí Shrekovo dobrodružství, jsem byl odkázán pouze na novinářské recenze a ohlasy kolegů (rozuměj kritiků;). Ti film nemilosrdně ztrhali a tak ve mně počal klíčit pocit, že Dreamworks dochází dech (dnešní recenze se kromě zelených oblud ponese ve znamení žvýkacích gum, takže se tu a tam objeví na toto téma nějaká narážka). Dnes již mohu po zhlédnutí filmu s klidným srdcem říci: „Naopak přátelé, trojka se povedla!“ Pokud chceme porovnat tři dosud natočené Shreky podle kvality, je podle mě v čele jednička, ale trojka předstihuje opěvovanou dvojku.

O to víc mě při sledování nejnovějšího zlobřího příběhu s každou minutou více udivovalo nízké skóre, jež film získal na známém a poměrně prestižním serveru Čsfd. Zatímco běžně si filmy v tomto žebříčku, sestavovaném samotnými diváky, odnesou víceméně spravedlivý ortel, Shrekovi 3 bylo s 55 % vyloženě ukřivděno. Pokud si dokážu představit nějaké důvody, proč k tomu došlo, napadá mě snad jen velké očekávání po nadupaném konci druhého dílu. Či za to může o něco větší koncentrace infantilních fórků pro menší diváky nebo citelné moralizování, kterým k nám trojka promlouvá? Podle názoru autora této recenze se však tvůrcům podařilo do nadprůměrně zábavného snímku oba naposledy zmíněné nedostatky skvěle zapracovat a výsledkem je, že si na své přijde širší divácké spektrum, které může u filmu dělat extra velké bubliny, které nelepí.

Pokud se podíváme na samotný příběh a jeho dějové odbočky, nezbývá než scénáristům aplaudovat. Přestože se opakuje motiv pátrací výpravy z jedničky, nastupuje celá řada originálních vychytávek. Například vzpoura záporných pohádkových bytostí za lepší zítřky se objevuje snad vůbec poprvé. Navíc mnoho prostoru dostal opět showman Perníček, ale v dobrém světle se předvede i nová postava - hipísácký kouzelník Merlin. Komando pohádkových princezen také nenudí a v závěru to navíc pořádně rozpálí (chtěl bych vyzdvihnout především živelnou Sněhurku). Výtečnou atmosféru už jen podtrhuje nápad prince Krasoně demonstrovat svůj triumf nad zelenou obludou formou muzikálu.

Ve výčtu dalších důvodů, proč stojí za to Shreka Třetího vidět, bych mohl pokračovat ještě dlouho, ale raději se zaměřím také na jeho nedostatky. Tím největším, který však trojce ještě neuškodil, je pomalu se okoukávající představování pohádkového světa jako toho našeho skutečného. Na to by si měli tvůrci avizované čtyřky dávat pozor. Také se tenčí možnost, jak přijít s nějakým novým velevtipným scénářem. Možná také, že je v trojce většina fórů zábavných, ale nepřivede vás k extatickým výbuchům smíchu. Tohle možná ocení majitelé nevábně vyhlížejícího chrupu, kteří spojují pojem Orbit pouze s americkým vesmírným programem, ale kartáčkoví poctivci, kteří se chtějí v kinosále se svou naleštěnou čelistí blýsknout, se budou muset spokojit s menší porcí příležitostí, než u předchozích dvou dílů.

Hodnocení:

Verdikt: Nepochopitelně zatracovaný film, který přitom důstojně zapadá do stěžejní dreamworksovské série. Útěchou jsou tak pro mě alespoň jeho komerční úspěchy, neboť se vyšvihl na třetí příčku nejúspěšnějších amerických "otvíráků" (filmů s rekordními tržbami během prvního víkendu) všech dob.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: