[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Wall-e (2008)

 85% 
 86%

Dabing: Ben Burtt, Elissa Knight, Sigourney Weaver, Fred Willard, Kathy Najimy, MacInTalk, Kim Kopf, Garrett Palmer

Režie/scénář: Andrew Stanton /

Hudba:       Délka: 98 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $0 mil.

Máme tu další léto a filmového fanouška, milovníka animovaných filmů obzvláště, napadají stejně jako každý rok ty samé hříšné otázky. Dokáže Pixar uhájit svůj trůn krále animovaného filmu? Bude Wall-E opět výjimečným filmovým zážitkem, zasluhujícím si blyštivého Oscara a vydělávajícím si v kinech další nekřesťanské balíky peněz? A odpověď se nebude od předchozích let vůbec lišit ... ano! Pixar to opět dokázal.

Tuto kalifornskou firmu prostě nelze nemít rád. Ačkoliv by byla schopna se svou zaběhnutou obchodní značkou a špičkovým technickým a finančním zázemím od samotného Disneyho přilákat do kin diváky na cokoliv, co vyprodukuje, navýsost pečlivě si hledí kvality svých filmů a s železnou pravidelností vypouští jen jeden film do roka. Na tento, převážně letní svátek, se vyplatí počkat, protože Pixar prostě nedělá chyby a co film, to zápis do lexikonu nejlepších světových kino kousků. A v této unikátní sérii pokračuje i v roce 2008.

    

Letos pro nás přichystal Wall-E (v českých kinech uváděnou pod názvem Vall-I), sci-fi – romanticko – dobrodružnou komedii. A ať už jste předtím viděli několik, většinu, nebo třeba i všechny filmy této společnosti, počítejte, že budete překvapeni. Zapomeňte na rozverné Příšerky S.R.O., komiksové Úžasňákovi nebo mravokárné Hledá se Nemo, Wall-E je něco odlišného. Úplně odlišného.

Wall-E je poslední robot na planetě Zemi. Je vyškolen na tvorbu a efektivním skládání úhledných krychliček z nepořádku, který vytvořili lidé před svým úprkem z modré planety. Ve své branži je skutečně eso, ale po sedmi stech letech se však začíná cítit poněkud osaměle, když jediným přítelem je mu šváb Hal. VŠE se však má změnit ... na Zemi je vyslána EVA, chladnokrevná robotice (prostě samice od robota :o), jejíž účelem je nalezení biologického života ve Vesmíru. Wallemu netrvá moc dlouho, aby se do pohledné EVE zamiloval, ale o to více mu pak dá práci EVE naklonit na svou plechovou stranu.

Tato sněhobílá robotka prochází ve filmu největší změnou charakteru a ačkoliv zpočátku spíše než přívětivostí oslňuje svou ostře nabitou pravačkou, v dechberoucím závěru, kdy její vztah k Wall-Emu na plátně bezpečně zastíní i budoucnost lidstva, vytvoří největší animovanou romantiku, jaká se tu za poslední léta objevila (ano, s přehledem převálcuje i proslulé krysí projížďky benátského stylu ve Spláchnutém).

    

Tento snímek je bezesporu nejvážnějším počinem v historii studia. Ačkoliv obsahuje scény, které se úspěšně snaží vymačkávat slzy smíchu na tvářích fanoušků, svým primárním zaměřením však většinou vymačkává slzy opačného rázu. Přesah filmu je mnohem hlubší, než na co jsme běžně u animované produkce zvyklí a atmosféra mnohem víc inklinuje k postapokaliptickým filmům ve stylu I, Robot (Já, robot), či I am legend (Já, legenda) než k rozeskákaným animákům typu Hortona či Pana Včelky.

Pixar ve správný okamžik dokáže mrazit vážností situace i tavit srdce fanoušků (a hlavně fanynek =) romantickými průlety ústřední dvojice kosmem. Film je od první do poslední minuty nabitý emocemi, a to i přesto, nebo možná právě proto, že většinu snímku se z plátna neozývají žádné dialogy! Vlastně jen robotickou mimikou a gesty se divák dozvídá o pocitech plechových hrdinů. Ale o co méně je na plátně hovorů, o to jednodušeji se lze vcítit do rolí prorezlého dobráka Walleho či sněhově dokonalé EVE.

Technické zpracování, jak už jsme si u Pixaru zvykli, je na té nejvyšší možné úrovni a žádný detail není ponechán náhodě. Kvalita animace i hudby se zpočátku filmu rozjíždí pozvolna, ale kulminuje v efektním a tradičně velmi patetickém závěru, jak už to máme u amerických kusů tak rádi.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

Wall-E není nejlepším animákem všech dob. Není tak zábavný, jako Madagaskar, není tak originální jako Divoké vlny a ani neobsahuje takový vývoj postav, jako fenomenální Auta. Koneckonců, ani myšlenka opuštěného robota na Zemi nepatří mezi nejlepší scénáře, na druhou stranu však vlastní provedení je vysoustruženo s dokonalostí, kterou zvládne jen nejlepší animátorské studio na světě. Pixar si Walleem obhájil svou královskou korunu a stejně jako u každého jiného snímku z této stáje, budete mít po odchodu ze sálu proklatě dobrý pocit.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: