[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Spirit - divoký hřebec/ Mustang (2002)

 76% 
 66%

Dabing: Matt Damon (Spirit), James Cromwell (poručík), Daniel Studi (indián Little Creek), Chopper Bernet (Sgt. Adams), Jeff LeBeau (Murphy / Railroad Foreman) a další

Režie/scénář: Kelly Asbury, Lorna Cook / John Fusco, Jurgen Gross, Henry Mayo a Tom Sito

Hudba: Hans Zimmer a Bryan Adams      Délka: 83 min

Rozpočet/Zisk: $80 / $107 mil.

Ne, ne, Dreamworks to není jenom kultovní série Shreka, které dělá křoví kupa počítačově generovaných animáků, které často nejsem schopen ani dokoukat. Filmem „Spirit: Stallion of the Cimarron“ se Dreamworks stávají důstojným soupeřem Pixaru a Studia Ghibli, jakožto největších machrů na poli animovaných filmů.

„Přízrak“ jsem si vyloženě „ulovil“ poté, co jsem zjistil, jak má skvělý soundtrack. Ať už se jedná o scoréčko starého dobrého Hanse Zimmera či písně Bryana Adamse, byl jsem zvědav čemu tahle výborná muzika dělá podkres. I kdyby byl děj sebekýčovitější, tak tahle hudba jej potáhne hodně nahoru. Není však třeba se obávat – Zimmer s Adamsem nemrhali talentem samoúčelně, ale pomohli vznikout spolu s animátory prvotřídnímu filmovému zážitku. Jednu hvězdičku povedenému filmu přesto musím ubrat proto, že je napoprvé naprostou bombou, ovšem opakovaným koukáním by ztratil lesk. Tady mají filmy od Pixaru tu výhodu, že na ty lze koukat pořád dokola a obehrávají se jako ligový titul pro fanoušky Slávie. Spirita si nechám uležet jako dobrý ročník Chateau Bordeaux a až si jej za nějaký čas dám znovu, věřím, že si jej opět tak vychutnám.

Že vystupují v animácích jako hlavní hrdinové zvířátka velmi dobře víme, ale tenhle příběh je oproti, řekněme běžným Disneyovkám (srovnávám kvůli podobné ručně kreslené animaci), dost „iné kafe“ a mám-li se držet přirovnání k produktům kávovníku, tak porovnání dvojce Spirit kontra Disney dopadá stejně jednoznačně jako souboj Tchiba a Jihlavanky. Film je ideálním prostředkem pro posílení sebevědomí s angličtinou zápasících lidí, kteří po jeho zhlédnutí můžou říct, že mu rozuměli, a přitom se vůbec nenadřou. Řeční se zde minimálně a spíše se nádherně muzicíruje (ovšem nečekejte žádná taneční čísla ala Happy Feet) a řehtá – a tak to má ve filmu o koních být! Navíc řehtání né náhodou připomíná stručná anglická slova jako „no“ či „run!“ a pomůže vám tím ještě více se vpravit do děje. Snímek si tak můžete doma užít v obětí s vaším čtyřnohým kamarádem koněm – pokud tedy nebydlíte v paneláku. To by byl samozřejmě problém, že ano. Je totiž jasné, že ve stísněnějších místnostech panelové zástavby ten výborný zvuk tak nevynikne.

Film slova ani nepotřebuje a vzhledem k tomu, že se odehrává z pohledu mustanga, by jej ještě mohla kazit. Spirit k nám sice tu a tam promluví hlasem Matta Damona (pro kterého to musel být fakt tvrdý hák:) výbornou angličtinou, ale většinou se omezuje na výborně čitelné grimasy. Na první pohled by se zdálo, že si film užijou především holky – roztomilá animace koníčků, love story, romantika u západu slunce... Ale i my, drsní hoši z ulice (která se ne náhodou jmenuje Zlešická), si v tom najdem své. Především silný příběh plný touhy po svobodě. Tenhle námět už udělal z mnoha režisérů přes noc uznávané fantomy – stačí vzpomenout Miloše Formana a jeho Přelet nad kukaččím hnízdem, či Franka Darabonta coby tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank. Setkáváme se také s legendárním a fascinujícím prostředím dobývání divokého západu. Spirit je však především pohádkou a proto mu animovaný kabát sluší.

Malá poznámka na závěr: hlavním hrdinou je divoký kůň – Mustang. Třeba to jednou zainspiruje Pixar k vytvoření parodie, ve které hlavním hrdinou bude plechová mašina;)

Hodnocení:

Verdikt: Sečteno a podtrženo patří tenhle pro Dreamworks netradičně ručně kreslený film k tomu nejlepšímu, co kdy brány studia opustilo. Ovšem když se tak rozhlížím po filmových databázích, tak bohužel tenhle film za a) vidělo hrozně málo lidí a za b) nedostal hodnocení, které by si zasloužil. A ještě malá rada – chce to vidět v původním znění, protože český dabing přezpíval pro dětičky Adamse a tím to dost zprznil.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: