[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Pixar Short Films Collection Volume 1 (2007)

 0% 
 0%

Dabing:

Režie/scénář: /

Hudba:       Délka: 0 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $0 mil.

Na začátek pár čísel: Pixar již vydělal přes 4 miliardy dolarů, v žebříčku Top ten nejvýdělečnějších animáků zabral hned 4 místa a s 8mi filmy již dokázal dobít filmový svět. Za tuto aktivitu si krom uznání zasloužil i odkup od Disneyho, který na prkno bez odmlouvání vysolil 7,4 miliardy...

Ale teď už chce Waltík zase něco do prasátka zpět a dá se očekávat, že krom Spawcem milovaných „regulérních“ bijáků bude vydělávat i na čemkoliv podobném, hlavně když to posype. A začíná právě teď – na DVD vychází sbírka krátkometrážních filmečků, který Pixar vytvořil za 23 let své existence – tedy od roku 1984 až po současnost.

„Kraťasů“ se na placku vešlo třináct a jedná se o dílka rozličná – ať už délkou, kvalitou či určením – některé vznikly zcela experimentálně a tato kalifornská firma si na nich odzkoušela nové technologie, některé byly pouštěny před projekcí celovečeráků jako předkrm či naopak jako lahůdka po něm. A některé vznikly jen jako výplň bonusových DVD sekcí pro lepší prodejnost disků.

Filmečky jsou seřazeny pěkně chronologicky od nejstaršího po současnost a krásně reflektují nejlepší animace doby. Prvním kouskem je „The Adventures Of André And Wally B“ z roku 1984, pod kterým ještě není podepsán sám Pixar, ale LucasFilm, jehož byl divizí. Vyznačuje se krásnou animací (na tehdejší dobu ...) a velmi primitivním dějem (na všechny doby =) . Nejzábavnější je vzhledem k dnešním okolnostem závěrečný titulek, ve kterém autoři děkují své univerzitě MIT za zapůjčení počítače.

Druhým se stává kultovní „Luxo“ (1986), ve kterém si 2 charakterově zcela odlišné lampy posílají balónek. Právě tento film se stal prvním pod hlavičkou Pixaru a který založil proslulé lampičkové logo firmy, mající za úkol symbolizovat progresivnost, intencionalitu, racionalitu a ještě dělat reklamu na žárovky...

Následný „Red's Dream“ z roku 1987 považuji za nejemocionálnější animovaný snímek vůbec - více než cokoli jiné vyjadřuje genialitu Pixaru. Příběh o jednokolce, jakou už po několik dekád tak důsledně protlačuje na televizní obrazovku večerníček, která v rohu prodejny sní svůj sen o slávě a uznání, na ploše několika minut krom nemalých emocí evokuje i řadu filozofických otázek o malosti našich životů a nedocenění ze strany našeho okolí. Tedy citovou škálu, o které se Dreamworksu ani nezdá a Studio Ghibli se k ní marně snaží dobelhat pomocí nepříliš funkčních fantasy berliček, vykouzlí John Lasseter a jeho tým jen prostým žonglováním malými míčky a smutným pokýváním sedla nahoru a dolů. VŠE je jen o fantazii diváka.

Další filmy se vyznačují špičkovou grafikou a více či méně žertovným dějem. Našince jistě potěší šestý kus v pořadí – Gerriho hra, která byla oceněna Oskarem. Tu napsal a zrežíroval Jan Pinkava, pražský rodák, který jistou dobu hrál v Pixaru první housle (byl dokonce i autorem a spolurežisérem skvostného Ratatouille). Pojednává o senilním staříkovi (nyní výjimečně nemáme na mysli pana prezidenta =) , který však svůj životní boj nemíní lehce vzdát (koho napadla paralela k Hemingwayově Starci a moři, není daleko od pravdy. Jen se zde jedná o nepopiratelně lepší a působivější provedení bez zbytečného šplouchání vln).

Další filmy se vyznačují špičkovou grafikou a více či méně žertovným dějem. Našince jistě potěší šestý kus v pořadí – Gerriho hra, která byla oceněna Oskarem. Tu napsal a zrežíroval Jan Pinkava, pražský rodák, který jistou dobu hrál v Pixaru první housle (byl dokonce i autorem a spolurežisérem skvostného Ratatouille). Pojednává o senilním staříkovi (nyní výjimečně nemáme na mysli pana prezidenta =) , který však svůj životní boj nemíní lehce vzdát (koho napadla paralela k Hemingwayově Starci a moři, není daleko od pravdy. Jen se zde jedná o nepopiratelně lepší a působivější provedení bez zbytečného šplouchání vln). Novější snímky jsou již známější a patřily jako doprovod k megafilmům typu Příšerky s.r.o. , Úžasňákovi, Auta či již jmenovaný Ratatouille.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

Na krátkých filmech, především pak těch prvních, které byly zcela nekomerční, je vidět nadšení studia pro věc. Láska nejenom k technice a penězům, ale i k životu a k vyjádřování emocí na plátně. A to je přesně tím důvodem, proč Pixar dosahuje těch dechberoucích čísel uvedených v úvodu.

Rozhodně se nejedná o všechny vytvořené „kraťasy“, o čemž svědčí i anglický název kolekce - Pixar Short Films Collection Volume 1. Vzhledem ke kvalitě prvního dílu se na druhou část rozhodně můžeme těšit.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: