[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Bambi (1942)

 84% 
 75%

Dabing: Donnie Dunagan (malý Bambi), Peter Behn (malý Dupík), Stan Alexander (malý Kvítek), Hardie Albright (Bambi), Fred Shields (Kníže lesů), Will Wright (výr)

Režie/scénář: David Hand / Felix Salten, Larry Morey, Perce Pearce

Hudba: Edward H. Plumb      Délka: 67 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $268 mil.

Čtvrtý celovečerní film z produkce studia Walta Disneyho je čistě o zvířátkách. O tom, že když zvířátka přijdou na svět, tak je pro ně všechno nové a ony to musejí poznat, jak prozkoumávají svůj les, jak rostou, jak se bojí bouřky, jak si užívají sníh a klouzání na ledu, jak tráví dlouhé zimní večery, jaká nebezpečí zvířátkům hrozí od člověka. A samozřejmě o období jara, kdy se zvířátka párují. A to ještě dodávám, že se tam skoro nemluví. Ano, toto skutečně vydalo v roce 1942 na celovečerní animovaný film. Pravda, zavání to ukrutnou nudou...

    

Přiznávám, že mne má doba již řádně dokázala rozmazlit. A nikdo mi to po všech těch dokonalostech typu Wall-e, Ratatouille, Shrek a dalších 3D animovaných skvostech nemůže mít za zlé. Kdo však sleduje mé recenze ví, že spíše než formu hledám u animáků obsah a tak by to přece mělo být, ne? Zaujmou mne především scénáristické kvality, a to zejména poutavý děj a vtipnost dialogů. Dále dokážu ocenit povedený hudební doprovod, který udělá z dobrého filmu výborný (vzpomeňte třeba jak Bryan Adams vytáhl dreamworksáckého Mustanga). U Bambiho se mi žádná z těchto kvalit nedostala. Děj je maximálně zjednodušen, vtipy jsou založeny výhradně na roztomilosti postaviček (z tohoto trendu naštěstí vybočí králík Dupík) a hudební stránku tvoří dobový orchestr, což není právě můj šálek čaje. I díky příjemně krátké stopáži 67 minut jsem však neměl problém film dokoukat a dokonce mi z něj některé momenty zalezly pod kůži.

A nemusíte mít ani vy, chce to jen brát vše s rezervou. Při sledování Bambiho nepřemýšlejte o tom, kolik lepších animáků jste již ve svém životě viděli, ani o tom, co lepšího jste ten večer mohli dělat. Nechte své smysly unášet děním (možná bych měl spíše zvolit slovo hemžením) na plátně. Vychutnávejte si plnými doušky trampoty Bambiho s držením rovnováhy při prvních krůčcích, soustřeďte se na strhující píseň bouřky a pociťte hluboký odpor k lovcům zvířat. Navíc vás čeká také slavná scéna, kterou každý z Bambiho vzpomíná, a to ta, kdy malému kolouškovi zastřelí maminku laň a on to nechápe a tak ji v hustém sněžení hledá, dokud se neobjeví jeho otec a neoznámí mu, že Bambiho maminka se už nikdy nevrátí. To je prostě smutné a pokud nemáte srdce z kamene, mělo by to s vámi něco dělat.

    

Jako dítě jsem film viděl a pamatuju si, že Disneyovky u nás doma frčely celkově. Dokonce jsme měli i knižní edici, která kopírovala Disneyho kinematografii způsobem, že co slavný film, to bohatě ilustrovaná knížka s krátkými texty. Které dítě by si Disneyho nezamilovalo? Ovšem dnes se na film dívám recenzentskou optikou, jejímž primárním úkolem je především zhodnotit kvalitu recenzovaného filmu a objektivně upozornit diváka na jeho případné nedostatky. A já musím varovat, před tím, aby jste k filmu přistoupili stylem: „Je to klasika, tak by to mělo být něčím výjimečné“.

Bambi je skutečně výjimečný, ale asi jinak než byste si přáli. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že autoři dokázali film na takovéto technické úrovni vytvořit již v roce 1942 a že z něj dýchá velká láska k řemeslu. Vypravování dostává na hloubce tím, že v jednu chvíli vykresluje absolutní idylku, aby se v jiném místě pořádně zdramatizoval. Vás to snad dokáže oprostit od vlastních starostí a pohádka tak splní svůj účel – vytrhne vás alespoň na okamžik z vašeho života a zavede do jiného světa, kde vás čekají starosti nové. Komu se podaří nasát tu správnou pohádkovou atmosféru, ten si může gratulovat.

Hodnocení: 3/5

Verdikt: Tuto pohádku mohu doporučit především vašim dětem. Nenásilnou a vhodnou formou je seznámí s lesními zvířátky a životem v lese a do budoucna nejspíš odradí od loveckého koníčku. Dospělým divákům se zase může podařit vrátit se při sledování Bambiho do dětských let, což není v každodenním shonu na škodu.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: