[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Záchranáři u protinožců (1990)

 72% 
 66%

Dabing: Bob Newhart (Bernard), Eva Gabor (slečna Bianca), John Candy (Wilbur), Adam Ryen (Cody)

Režie/scénář: Hendel Butoy, Mike Gabriel / Margery Sharp (knihy The Rescuers, Miss Bianca), Jim Cox, Karey Kirkpatrick, Brenda Chapman

Hudba: Bruce Broughton      Délka: 77 min

Rozpočet/Zisk: $0 / $47 mil.

Ano, je to více než jasné, Disney myslel na děti;) Nebylo by ovšem správné podezřívat mě z nějakých nejapných dvojsmyslů. Disney zkrátka dětem nabídl kladného hrdinu, záporného padoucha a jejich vzájemný rádoby napjatý souboj, který ovšem nezapomněl nikdy ukončit happy endem. A přiznejme si, že tohle zůstalo základním principem zápaďáckých animovaných filmů dodnes.

V dobách, do kterých se v této recenzi vracíme, již slavný Walt Disney na kvalitu výsledných produktů studia dohlížel leda tak z obláčku. Pohlavky za něj rozdával zahálejícím animátorům někdo jiný. Řečeno polopatě, před sedmnácti lety vyšlo pokračování třináct let starého filmu, který v sedmdesátých letech naháněl hrůzu ráčkující populaci. Jmenoval se The Rescuers. Pokračování si se sebevědomím lidí, vybavených touto logopedickou vadou, zahrálo ještě mnohem krutěji. Posuďte sami: Ráčkující si na první části názvu obnovil třináct let staré trauma – The Rescuers. Tím to pro něj ovšem nekončilo. Dotyčného nechali bezcitní autoři názvu nabrat zdánlivý pocit bezpečí na druhé části – Down (která už sama o sobě vystihovala stav mluvčího), aby v posledním slově opět nemilosrdně rozprášili chatrné ego slovem Under.

Atak se ve vynalézavé populaci lidí s královským R na štítu rozmohly všelijaké alternativní názvy. Například: „pánové z ambulance na jihu“, nebo u příznivců Bohemky zlidovělé „zaměstnanci pohotovosti u klokanů“. Toliko k pozitivní diskriminaci menšin, z nichž jedné jsem v dnešní recenzi poskytl opravdu nadstandardní prostor. Zpět k samotnému filmu. Cody je malý australský chlapec, který rád pomáhá zvířátkům ze štychu. Neznamená to však, že by se vlastním tělem vrhal mezi lva a gazelu. Lvi totiž v Austrálii nežijí. Cody si proto vystačí s prostým ničením pytláckých pastí, což by mu v českých hvozdech brzy vyneslo dvě kulky doprostřed čela ze zálohy, v Australii mu to však zatím prochází. Ovšem tak dlouho se chodí s půllitrem do knajpy, až se pivní pupek utrhne a Codyho dopadne místní první liga mezi pytláky – zločinný McLeach.

Započne pohrávání si s dětskými diváky, cože se to Codymu může všechno u nelítostného pána přihodit. Další díl Hostelu ovšem nepřichází, do akce se totiž vkládají dvě... myši! Pochybuju o tom, že by se našel ještě někdo, kdo si nemyslí, že McLeach to má spočítané. Tyhle myšky totiž vyškolil Al Capone, nebo se tak alespoň tváří na kameru. Čeká nás však záchranná akce pro nejmenší, které body přičítá především pelikán Wilbur – jakýsi předobraz budoucího oslíka ve Shrekovi. Je ukecaný, nemotorný a při troše shovívavosti se vám i zalíbí. Když se to vezme všechno kolem a kolem, tak jsou Záchranáři u protinožců poměrně pěkným animákem na jedno zkouknutí, který se dětem bude líbit a budou se snad u něj i trochu bát. Jen dejte pozor, ať se po jeho skončení neodeberou šplhat po skalách, jak to nezodpovědně činí kaskadér Cody.

Hodnocení:

Verdikt: Jednoduchý animovaný film z produkce Disneyho, který přináší dětem poselství o lásce k přírodě. Dospělým lidem, kteří tvrdí, že sledují na nově seriály typu Ulice pouze pro účely odreagování, doporučuji zhlédnout raději animované Záchranáře.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: