[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Pocahontas (1995)

 69% 
 60%

Dabing: Irene Bedard (Pocahontas), Mel Gibson (John Smith), David Ogden Stiers (Governor Ratcliffe/ Wiggins), Russell Means (Powhatan)

Režie/scénář: Mike Gabriel, Eric Goldberg / Carl Binder, Chris Buck, Randy Cartwright

Hudba: Alan Menken      Délka: 81 min

Rozpočet/Zisk: $55 / $347 mil.

Pocahontas je princezna severoamerického indiánského kmene, která se zamiluje do dobrodruha Johna Smithe, který dělá zvěda bílým kolonizátorům, kteří přijeli vyplenit její zemi a zničit její kmen. Není těžké se dovtípit, že to tahle milenecká dvojice nebudeme mít v životě zrovna dvakrát lehké.

Vítám vás u pokračování spanilé jízdy Spawce Disneyovskou kinematografií! Zatím to sice vypadá, že si mohu zcela osamoceně notovat nápěv jedné písně od Daniela Landy: "trním a vostružím drápu se dál a mýmu nápadu každej se smál..." ale věřím, že zbytek naší veleaktivní redakce mě nenechá v loji a v recenzování ručně animovaných kousků z postarší produkce proslulého studia Disney se brzy připojí. Nyní se již ale přenesme do roku 1995 a nasajme ovzduší v němž vznikal film Pocahontas.

Podoba animovaného filmu se tenkrát začala nevratně měnit. Na scénu vstoupilo dosud málo známé studio Pixar, aby se rychle vyšvihlo na vrchol. Nebyl to nikdo jiný, než Disneyho mamutí koncern, kdo nové krvi Pixaru musel přepustit místo jedničky v animátorském fochu. Střídání stráží bylo pro odstupujícího krále o to těžší, že ještě rok předtím sklízel úspěchy s opravdu kvalitním animákem Lví král, který se na dlouhou dobu stal nejvýnosnějším animovaným celovečerákem všech dob. Ale je třeba připomenout, že to byl právě Disney, kdo Pixaru na vrchol výrazně pomohl tím, že peníze na uvedení Toy Story do kin přitekly do pixařího prasátka právě z producentské štědrosti tehdejšího vedení Disneyovců.

V roce 1995 pak Disney sám „spáchal“ celovečerák Pocahontas. Po veleúspěšném Lvím králi, který vyždímal klasické hamletovské drama do poslední kapky, na scénu přichází o rok později příběh převádějící na plátno legendu o jedné americké princezně. Pravda, film nedopadl po finanční stránce nejhůře, za 347,100,000 dolarů celosvětově mohou tvůrci divákům dodnes líbat portmonky. To ovšem mluvíme o zájmu o film v USA, nikoliv ve zbytku světa, kterému patos o zaoceánské legendě na nacionalistickou strunu nezabrnkal. Zbyla tak osmdesátiminutová stopáž skrz naskrz prosáklá romantikou, písněmi a... koncentrovanou nudou.

Ústředním motivem jsou totiž tak přežvýkaná filmová sousta jako láska mezi odlišnými lidmi, které okolí nepřeje, umírání kvůli lásce, závěrečný triumf lásky... "Všichni na Petřín", chtělo by se zvolat, rozepnout si poklopce a blůzy a běžet si užít na proslulý pražský kopec také trochu té lásky, která na nás z plátna sálá, ovšem nic takového nám mocný Walt rozhodně nedopřeje. Naopak nás svolá do kina a nechá zírat na rádoby napjatou atmosféru nepřátelství mezi divochy a kolonizátory. Alespoň že k tomu hraje docela dobrá hudba.

Co by vám mohlo dojem z filmu trochu poupravit je invenční hra s barvami, ale na druhé straně naivnímu ději, který je podobně jako legenda totálně odpoután od historicky zdokumentované reality, korunu nasadí "zapicnutí" jednoho indiána. Ne že by kulka prolétla naskrz, ale po ráně není ani stopy, natož pak po krvi. Tomu říkám "čistý" průstřel;) Disney kvalitou svých snímků již ohromovat nedokázal, ale přišel s taktikou úspěšnější. Víte jak se vrátil na trůn pro animátorského krále? Prostě si úspěšnější Pixar koupil.

Hodnocení: 2/5

Verdikt: Co vám zaručeně uvízne po zhlédnutí v paměti? Chuchvalce barevného listí poletující ve větru, které má neustále někdo tendenci chytat do dlaní a nasávat z nich bůhvíco. Jediné co může pořádně nasát i neamerický divák je snad pouze hudba. Některé písně jsou chytlavé a oživují tak poměrně fádní děj snímku. Jinak se jedná o nebezpečně koncentrovanou směs romantiky a nudy.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: