[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Hercules (1997)

 76% 
 68%

Dabing: Tate Donovan (Hercules), Josh Keaton (malý Hercules), Danny DeVito (Philoctetes), James Woods (Hades), Susan Egan (Megara), Rip Torn (Zeus)

Režie/scénář: Ron Clements, John Musker / Ron Clements, Barry Johnson, Don McEnery

Hudba: Alan Menken      Délka: 92 min

Rozpočet/Zisk: $70 / $251 mil.

Ke snímku Herkules, na který se snáší prach již od roku 1997, jsem se dostal zcela náhodně. O to větší však byl můj údiv nad tehdejší formou studia Disney. Tehdy to totiž animátorský gigant táhl ještě sám a nemusel se spoléhat na kreativitu někoho jiného, tak jako to dnes činí v případě Pixaru, který si jak známo koupil za nekřesťanský peníz.

Akční animák z dob dávného Řecka Herkules si však místo na slunci rozhodně zaslouží i dnes, v dobách počítačově animovaného filmu. V tomto ručně kresleném snímku je totiž neskutečná koncentrace nápadu na metr čtvereční – snad v každé scéně se nám animátoři pokusili zanechat nějaký ten žertovný detail. Kromě toho si perfektně vyhráli s postavou hlavního padoucha – boha podsvětí Háda. Tohoto pletichaře od příslušnictví k extrémní pravici po stránce vizáže uchraňuje jen modrý plamínek, který mu většinou plá na holé hlavě. Když se ovšem Hádes rozčílí, plamen se začne zvětšovat, poskakovat mu po ramenech i celém těle a nádherně rudne. Hádes je navíc trefně nadabován Jamesem Woodsem a vybaven výživnými replikami od scénáristů.

Že nezaškodí děj animovaného filmu sem tam proložit nějakou písničkou vědí dnes například Warneří bratři se svým oscarovým Happy Feetem (ovšem jak by řekl odpůrce tohoto snímku Spárky – Happy Shitem) a věděl to již dávno také Disney. Koncentrace písní navíc u tohoto studia byla tak zhuštěná, že se bez nadsázky dá hovořit o žánru animovaného muzikálu. Najde se nás sice pravděpodobně víc, koho v úvodu filmu vyděsí pětice roztančených můz, v jejichž řadách nechybí zvučný hlas bodré černošky, ale některé melodie dokážou chytit. Pokud hltáte sérii Shreka kvůli humoru nad prolínáním pohádkového světa s tím dnešním (například v podobě bilbordových reklam, fast-foodových kelímků na kolu, či vrtulníků rozhánějících nepovolené shromáždění), vězte že to vše přináší již Herkules (a jistě už i někdo před ním).

Že si scénáristi z antických mýtů udělali pouze velmi volnou inspiraci pro svůj akční příběh není třeba u Disneyho příliš zdůrazňovat. Herkules tak v úvodu jako batole přichází kvůli zlotřilým plánům Háda o své božství (ovšem mužství mu samozřejmě zůstává), aby se je pak v rozpuku mládí snažil ze všech sil získat hrdinskými skutky zpět. Na romantickou linku nás naladí Susan Egan, která jako by své animované postavě Meg z oka vypadla. O show se pak stará oplzlý a zakrslý satyr Philoctetes (nadabován stejně oplzlým a zakrslým Danny DeVitem), věrný Herkulův kůň Pegas a dvojka skvěle nadabovaných a potrhlých příšerek Pain a Panic (čti raději Penik). Ještě bych rád připomněl Herkulův souboj s mnohohlavou saní, u kterého mám z Disneyho animace opravdu dobrý pocit.

Hodnocení: 4/5

Verdikt: Jestliže stejně jako my na Spawcovi hltáte dnešní počítačově renderované animáky, nebojte se přesto občas zabrousit do dějin a podívat se na nějaký film od Disneyho z devadesátých let. O tom, že to bude švanda dudák, by vás mohl přesvědčit třeba Herkules.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: