[ Webhosting profitux.cz ]

Napište nám  Návštěvní kniha  O nás

Divočina (2006)

 51% 
 53%

Dabing: Kiefer Sutherland, James Belushi, Eddie Izzard, Janeane Garofalo, William Shatner

Režie/scénář: Steve 'Spaz' Williams / Ed Decter, John J. Strauss

Hudba: Alan Silvestri      Délka: 94 min

Rozpočet/Zisk: $80 / $99 mil.

Asi ten pocit znáte. V klidu si vyšlapujete vietnamskou tržnicí, když tu vám do oka padnou adidasky z té nové cool kolekce, kterou v reklamě na nohách tahá sám mocný Zinedine. Cena 150 korun se vám zdá celkem přiměřená, ale jakmile je vezmete do ruky, zjistíte, že kvalita se nevejde ani do škatulky pátá jakost a na boku nápadně přebývá pár proužků navíc.

Asi už tušíte, kam tím mířím, ale pro nezasažené výtečným filmem Madagascar raději připomenu – světová animátorská dvojka, studio Dreamworks, natočilo v roce 2005 animovanou komedii o útěku rozmazlených zvířátek z newyorské ZOO do zapomenutých krajin ostrova Madagascar, kde krom skvělé zábavy našly taktéž sebe sama. Film měl obrovský úspěch, a tak se nově vzniknuvší kanadské studio C.O.R.E. o pár měsíců později pokusilo o nekřesťanskou kopii, kde bezostyšně kompletně vykradli důvtipný námět.

Jistě, člověk nemusí být zrovna studentem největší ekonomické fakulty v republice, aby pochopil, že přirozený monopol nebude mít nikdy dlouhého trvání a tam kde je nehorázně veliká poptávka, se brzo objeví i nehorázně veliká nabídka. Už jsme viděli mnoho případů, kdy si skrínvrajteři poočku opisovali přes rameno (Úžasňákovi x Robinsonovi, Happy feet x Divoké vlny) a vždy jsme to tak nějak tiše respektovali, páč nám to přinášelo další hodiny dobré zábavy, ale asi ještě nikdy se nejednalo o „komplexní obšleh“.

Ale bylo by příliš laciné za toto faux pas ztrhat film celý. I přes brutální nápadnost námětů se scénáře až překvapivě liší a jen nám naznačují, jak moc lze vytěžit ze skvělé myšlenky zmlsaných ZOO zviřátek, navyklých, že jim v zoologické zahradě pečení holubi létají do huby (doslova =) , které se musí porvat s těžkou životní realitou mimo mříže. Základním prvkem útěku tentokrát není přátelství, nýbrž drobná rodinná zápletka, kdy je jedenáctileté lvíče Ryan ve stínu svého otce, ze kterého ne a ne vystoupit. Že je z toho v posttraumatickém neodepresivním stavu snad není nutné dodávat.

Film má zpočátku celkem rychlý spád a díky kvalitní industrálně-písničkářské hudbě (Lifehouse, Everlife či dokonce i Coldplay!) a pekelně ostrému střihu se člověk může dobře bavit. Základní problém však nastává po úspěšném pláchnutí a přistání na ostrov, kde příběhu dojde dech a zatímco lačnící diváci očekávají roztočení spirály správně šílených událostí, na které jsou zvyklí a váží za nimi cestu do vzdáleného multiplexu, přijde nefalšovaná nuda, kterou do závěrečných titulků neprolomí ani jinak celkem vtipný nápad s chameleoními agenty.

Verdikt neboli srovnání s etalonem žánru - Kladivátorem :

Divočina je zklamáním. „Humor“ se sice nachází v množství větším než malém, ale jeho kvalita je opravdu pokulhávající a zatímco věková kategorie nejmladších docení sotva třetinu vtipů, odrostlejší divák se od srdce zesměje tak jednou, pokud vůbec. Na komedii je spád příliš brzděn seriózním příběhem a na drama zas příliš přečnívají infantilní fórky s ukecanou koalou. Jakoby by byl film natáčen spíše než pro cílovou skupinu diváků jen tak pro radost všem těm 418 lidem ze štábu, což by byla zároveň taky jediná společná vlastnost s českým animovaným velkofilmem (tedy mluvíme-li o radosti z práce, nikoliv počtu lidí ve štábu :) . Spíše než k parodickému Kladivátorovi se zde tedy nabízí porovnání s Madagaskarem, který sice nemá tak působivou animaci, ale díky úchvatné Zimmerově hudbě, luxusnímu dabingu a originálnímu příběhu vás bude bavit nepoměrně více.

© 2006 - 2016 SPAWEC, 10 years of premium quality soundtrack a movie rewies

Vyměňte si s námi ikonku | Zde můžete kliknout na odkaz, o němž už nikdo neví, kam vede

CZIN.euTOPlistPŘIHLÁŠENÍ

Nejste přihlášen/a
Jméno: Heslo: